7 érv a több szabadtéri játék, és a kevesebb képernyőidő mellett

Gyönyörű idő van, de sehol egy bicikliző, labdázó vagy az udvaron játszó gyerek. Hol vannak a gyerekek? A statisztikák szerint valószínűleg a tévét nézik, vagy valamilyen eszközön játszanak.

Sajnos a túl sok képernyőidő káros hatással lehet a gyerekekre. Ráadásul így kimaradnak a szabadtéri játék rengeteg jótékony hatásából.

Mekkora a probléma?

A Kaiser Family Foundation szerint a 8–18 éves gyerekek naponta átlagosan 7,5 órát töltenek képernyő előtt – és ez csak a szórakozásra fordított idő, nem pedig az oktatási célú képernyőhasználat. Ez évente 114 napot jelent, amit a gyerekek kizárólag a képernyőre meredve töltenek.

Eközben egy átlagos gyerek naponta mindössze 4–7 percet tölt szabadtéri, kötetlen játékkal.

Ebben a blogban megmutatjuk, miért érdemes a képernyőt napsütésre cserélni, és adunk néhány szórakoztató ötletet is, amivel bátoríthatod a szabadtéri játékot!

A szabadban való játék ösztönzi a kreativitást, növeli az önbizalmat és felelősségre tanít. És ez még nem minden! Íme hét fontos ok, amiért érdemes csökkenteni a képernyőidőt és ösztönözni a szabadtéri játékot.

7 lenyűgöző előnye a szabadtéri játéknak


  • 1. Fejleszti a kreativitást

    Ahogy egyre kevesebb időt töltenek a gyerekek a szabadban, úgy csökken a kreativitásuk is – ezt a Torrance-féle kreativitás teszt eredményei is alátámasztják. A legnagyobb visszaesés az óvodásoktól harmadik osztályosokig figyelhető meg.

    A kreativitás fejlesztése azért kulcsfontosságú, mert segíti az önkifejezést, az érzelemszabályozást, és a problémamegoldást. Emellett hozzájárul a nyelvi, írásbeli és szociális készségek fejlődéséhez is.

    A szabadtéri játék ösztönzi a felfedezést, és előhívja a gyerekek természetes kíváncsiságát, és kreativitását. A kötetlen játék során saját maguk találnak ki játékokat, problémákat oldanak meg, és megtanulják szórakoztatni magukat azzal, amit a világ kínál számukra.

  • 2. Növeli az önbizalmat

    Amikor a gyerekek szabadon alkothatnak és felfedezhetik a világot (vagy legalább az udvart), egyre magabiztosabbá és önállóbbá válnak.

    A szabadtéri játék során a gyerekek kipróbálhatnak új dolgokat és kisebb kihívásokkal nézhetnek szembe. Ha megengedjük nekik, hogy biztonságos keretek között kísérletezzenek és merjenek próbálkozni, az hosszú távon erősíti az önbizalmukat. Lehet, hogy felfedeznek egy új képességet magukban, vagy éppen kudarcot élnek át, de mindkét tapasztalat segít nekik megtanulni, hogy a hibázás az élet természetes része – és ettől nem kell félni.

  • 3. Felelősségre tanít

    A szabadtéri játék segít a gyerekeknek megérteni a természet fontosságát és felelősséget vállalni az élőlényekért. Megtanulhatják például, hogyan kell gondoskodni a növényekről, összeszedni a szemetet, vagy kíméletesen bánni a virágokkal (például nem letaposni vagy kitépni őket). Azok a gyerekek, akik sok időt töltenek a természetben, felnőttként is nagyobb valószínűséggel vigyáznak a környezetükre.

    A felelősségtudat egyik területen való kialakulása más területekre is áttevődik. A gyerekek megtanulják, hogy a saját cselekedeteik hatással vannak a természetre és más emberekre is. Ez a felismerés segít nekik tudatosabban dönteni, felelősséget vállalni a tetteikért és átgondolni, milyen hatással vannak másokra.

  • 4. Aktívan tartja a gyerekeket

    A szabadtéri játék egyik legnagyobb előnye, hogy mozgásra ösztönöz. Az „edzés” szó nem mindig hangzik csábítóan a gyerekek számára, de a futás, ugrálás, tánc, labda dobálás, játékos gyermekjógázás vagy biciklizés mind szórakoztató módja annak, hogy mozogjanak és egészségesek maradjanak. A rendszeres mozgás segít csökkenteni a testtömeg indexet (BMI) és mérsékli az olyan betegségek kockázatát, mint a cukorbetegség, az asztma vagy a szív- és érrendszeri problémák.

    A fizikai aktivitás emellett levezeti a felesleges energiát, javítja a koncentrációt és segíti a nyugodt alvást. Továbbá fejleszti a mozgáskoordinációt és az izomerőt is.

  • 5. Javítja a testi és lelki egészséget

    A napsugárzás elősegíti a D-vitamin termelődését, amely elengedhetetlen az immunrendszer és a csontok fejlődése szempontjából. Emellett a D-vitamin hozzájárul a pihentető alváshoz és a jobb hangulathoz is.

    Ezért egy kis napsütés minden nap jótékony hatással van mind a testi, mind a lelki egészségre!

  • 6. Csökkenti a stresszt és a szorongást 

    Míg a túlzott képernyőhasználat növelheti a stresszt és a szorongást, addig a szabadtéri játék éppen ellenkező hatást vált ki. Számos kutatás kimutatta, hogy a túlzott képernyőidő növeli a stresszt, a szorongást és a depressziót a gyerekek körében.

    Egy angol tanulmány szerint azok a 2–17 éves gyerekek, akik napi 7 óránál többet töltenek képernyő előtt, kétszer nagyobb eséllyel küzdenek szorongással vagy depresszióval, mint azok, akik napi egy óránál kevesebbet.

    A kutatás további negatív hatásokat is feltárt, például:

    • csökkent érzelmi stabilitás,

    • fokozott szétszórtság,

    • nehezebb barátkozás,

    • problémák a feladatok befejezésében.

    Dr. Morgan szerint:

    "Amikor egy gyerek képernyőt használ, azonnali visszacsatolást kap, és ezt a valóságban is elvárja. Emiatt gyakran látok türelmetlenséget, frusztrációt, dühöt és szorongást azoknál a gyerekeknél, akik túl sok időt töltenek digitális eszközök előtt."

    Ezzel szemben a friss levegő és a természet megnyugtatja a testet és az elmét. A szabadtéri játék segíti az olyan boldogsághormonok termelődését, mint az oxitocin és a szerotonin.

    "Amikor egy gyerek eltávolodik a képernyőtől és új élményeket szerez a szabadban, újra tudja alakítani az elvárásait. Ennek hatására a szorongás és sok negatív érzelem csökken. Ezt a módszert számos általam kezelt gyereknél sikeresen alkalmaztam." – Dr. Morgan.

  • 7. Lehetőséget ad a szociális készségek fejlesztésére

    A kötetlen szabadtéri játék más gyerekekkel elengedhetetlen a szociális készségek fejlődéséhez. A gyerekek megtanulják,

    -hogyan barátkozzanak,-kezeljék a konfliktusokat,-osszák meg játékaikat,-legyenek kedvesek és együttműködők másokkal.

    Ha a gyerekek csak az iskolában vagy szervezett tevékenységeken (például sportcsapatban) találkoznak kortársaikkal, akkor kevés lehetőségük van arra, hogy valódi helyzetekben tanulják meg a társas érintkezés alapjait.

Tudatos ifjúsági gyermek

Tudatos Ifjúsági Gyermek

a Tudatos Ifjúsági Gyermek E-kézikönyv segítségével a 14-20 éves korú ifjúsági felfedezők izgalmas utazásra indulhatnak a tudatos jelenlét és a belső békéjük világába! Ez a 40 oldalas digitális kincs egyedi és interaktív módon tanítja meg az ifjúságot a mindfulness (tudatos jelenlét) gyakorlatokra, mindössze napi 10 percben.

Ez egy pdf formátumú nyomtatható digitális termék.

NÍVÓ Tipp! 

Ha szeretnénk csökkenteni a képernyőidőt, fontos, hogy a gyerekeknek érdekes és motiváló alternatívát kínáljunk a szabadtéri játékhoz. Persze nem mindig szükséges előre megtervezett program, hiszen a szabad, kötetlen játék a legjobb módja annak, hogy a gyerekek a lehető legtöbbet profitáljanak a természetben töltött időből.

De ha nehéz rávenni őket, hogy kimenjenek, próbáljátok ki ezeket a szórakoztató ötleteket!

  • Rajzoljatok aszfaltra krétával
  • Építsetek akadálypályát
  • Szervezzetek kincskereső játékot
  • Alakítsatok családi zenekart
  • Fessetek vagy próbáljatok ki más kreatív, maszatos művészeti tevékenységeket
  • Biciklizzetek, rollerezzetek vagy görkorcsolyázzatok
  • Játsszatok fogócskát vagy „Piros lámpa, zöld lámpa” játékot
  • Figyeljetek meg madarakat vagy keressetek rovarokat
  • Rendezzetek vízibomba-csatát
  • Játsszatok labdajátékokat
  • Ültessetek virágokat vagy gondozzatok egy kis konyhakertet
  • Fújjatok szappanbuborékokat
  • Próbáljátok ki a borotvahabos játékot vagy egy bolondos színes spray-csatát
  • Készítsetek pikniket és élvezzétek a szabadban
  • Reptessetek sárkányt
  • Készítsetek madáretetőt
  • Dekoráljatok kavicsokat festéssel
  • Gyurmázzatok
  • Fotózzatok és készítsetek közös fotónaplót
  • Építsetek kartonvárakat, kastélyokat vagy tündérházakat
  • Képzeljétek el, hogy a kert egy dzsungel, erdő vagy felfedezetlen vidék, és induljatok kalandra
  • Játsszatok klasszikus sportokat, például focit, röplabdát, kidobóst, baseballt, kosárlabdát – vagy találjatok ki saját szabályokat!

Ez csak néhány inspirációs ötlet, de a lehetőség végtelen! A lényeg, hogy a gyerekek örömmel hagyják el a képernyőt, és élvezzék a szabadban töltött időt. 🚀

7 előnye a szabadtéri játékoknak
Iratkozz fel hírlevelünkre, és töltsd le az 5 egyszerű mindfulness gyakorlatot otthonra!
5 egyszerű mindfulness gyakorlat otthonra

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket karakterrel jelöltük

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}